Estetikte Asma Şekilleri

Prof. Dr. Necmettin Kutlu

Yüz bölgesi zamanla yaşlanmanın etkisi ve dış etkilerin deformasyon oluşturmasından dolayı deri bölgelerinde gevşemeler yaşanarak sarkmalar meydana gelebilmektedir. Estetik operasyonları arasında en çok uygulanan bölge yüz olmasından dolayı sürekli olarak bu alandaki uygulama teknikleri gelişmeye devam etmektedir. Genel olarak cerrahi işlemler ile yapılan yüz estetikleri bazı durumlarda cerrahi işlem uygulanmadan basit operasyonlar ile giderilebilmektedir. Son yıllarda cerrahi müdahaleler yerine tamamen sert ve esneme özelliği olmayan iplerle yapılan asma teknikleri ile uzun yıllar kalıcı etkisi sürecek estetik işlemleri yapılabilmektedir.

Estetikte Asma Şekilleri

Estetik Asma Şekilleri Hangi Sorunlar İçin Kullanılabilmektedir.

Başta yüz germe olmak üzere cerrahi müdahale ile yapılacak germe ve sarkma düzenlemelerinin yapıldığı birçok alanda uygulanabilmektedir.

  • Yüz bölgesinde oluşan sarkmalar
  • Kırışıklık sorunlarına karşı çözümler
  • Boyun ve gıdık asma
  • Üst dudak ve yanak asma
  • Kaş asma
  • Şakak asma
Yüz Bölgesinde Uygulanan Estetik Asma Şekilleri

Yüz Bölgesinde Uygulanan Estetik Asma Şekilleri

İşlem basit germe mantığı ile uygulanmaktadır. Kullanılan ipler yardımı ile yüzün yukarı doğru çekilmesi ile oluşan gerginlik sonucu kırışıklar açılır ve yüze daha genç bir görünüm kavuşur. Operasyon öncesi hastanın derideki sorunları tespit edilerek hangi noktalardan ve ne kadar ölçüde ip kullanılacağı tespit edilmektedir. Tespit işlemlerinden sonra uygun noktalara ipler yerleştirilmektedir. Deri altı işlem olmasından dolayı iğne kanülleri oluşturacağı acı hissini önlemek için lokal anestesi uygulaması yapılmaktadır. Lokal anestezi uygulamasında güçlü anestezi etkisi olan kremler kullanılmakta olup hastanın herhangi bir acı hissetmemesi sağlanır

Estetik asma şekilleri arasında en çok kullanılan yüz uygulamaları operasyonu yapan ekibe bağlı olmak üzere 35-40 dakika içinde tamamlanabilmektedir ve kremle anestezi uygulaması yapılmasından dolayı çok kısa sürede taburcu olunabilmektedir. Operasyon sonra fark edilebilir bir değişme görülür ve istenen görüntünün oluşması 5-7 gün arasında değişebilmektedir. Uygulama sonrası geçici olmak üzere hafif şiddetli ödem ve morluklar oluşabilmektedir.

Boyun ve Gıdı Asma Yöntemleri

Boyun ve Gıdı Asma Yöntemleri

Gıdı bölgesi her yaş grubunda fazlalık oluşumu ile rahatsızlık verebilmektedir. Abartılı olarak ortaya çıkan gıdı bölgesi estetik olan kişilere rahatsızlık vermektedir. Gıdı asma için çene altında oluşan sarkmaların uygun iple asma yöntemi uygulanarak sarkıkların kulak arkasına doğru asılması prensini ile uygulanmaktadır. İleri derece gıdı sarkması görünen hastalarda tek uygulama yeterli olmadığından boyun bölgesinde de asma işlemi uygulanabilmektedir. Boyun ve gıdı operasyonları çoğunlukla genel anestezi altında 2-3 saatlik işlemler şeklinde yapılmaktadır ve işlem sonrası 3-5 gün arasında uygun bandajlar kullanılmaktadır.

Üst Dudak ve Yanak Asma Yöntemi

Üst Dudak ve Yanak Asma Yöntemi

Sarkmaların yaşandığı en yoğun bölge yanaklar olduğundan dolayı asma yöntemleri ile sorunlara müdahale edilebilmektedir. Yanakların uygun bölgeden yerleştirilen iplen genelde saçlı deriye doğru gererek asma yapılmaktadır. Çok kısa sürede uygulanabilen yanak asma işlemi genelde orta yaş üstü kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Üst dudak bölgesinde yaşanan sarkmalar ya da daha belirgin olmasını isteyen hastalara aynı şekilde asma tekniği uygulayarak çok kısa sürede istenen görüntünün oluşması sağlanmaktadır.

Kaş Asma

Kaş Asma

Genelde daha çekici bir kaş yapısına ulaşmak ve genç görünmek isteyen kişiler için kaşın kuyruk kısmında yapılan uygulamalardır. Kaş bölgesinde uygulanacak asma ipleri sayesinde saçlı deriye doğru asma yapılmaktadır. İleri yaş hastalarda istenilen görüntünün oluşması için sadece kaş asma yetmediği için beraberinde göz kapağı estetiği de yapılmaktadır. Kaş asma işlemleri genelde genç yaş grubunda hafif vakalarda uygulanmaktadır.

Şakak Asma

Şakak Asma

Yüz bölgesinde zamanla deri gevşemelerinin en sık yaşandığı bölgeler arasında şakaklar bulunmaktadır. Özellikle gözlerin dış kısımlarında yaşanan sarkmalar için asma yöntemi uygulanmaktadır. Bütün yaş grubundaki kişilere uygulanabilen operasyon eğer ileri derece sarkma varsa ilave olarak cerrahi estetik işlemlerinin uygulanması gerebilmektedir.

Estetik Asma Şekilleri Kimler İçin Uygundur.

İlerlemiş yaşı olan ve cildinin elastik yapısını azalmış kişilerde veya çok derin kırışıkları olan kişilerde estetik asma şekilleri uygulanabilmektedir. Özellikle cerrahi ameliyatların iyileşme sürelerinden dolayı yoğun iş temposu gibi nedenlerden dolayı günlük aktivitelerinden uzak duramayacak kişiler için erken iyileşme dönemi olmasından uygun operasyonlardır.

  • Cilt tabakasının ince ve düşük miktarda yağ dokusu bulunan kişiler
  • Hassas ve gevşek dokulu cilt yapısına sahip olan kişiler
  • Cildinin elastik yapısını kaybetmesi, sarkmaların yoğun ve derinleştiği kişilerden uygun operasyon olarak kullanılmaktadır.

Estetik Asma Şekilleri Sonrası İyileşme Dönemi

Operasyonun şiddetine bağlı olarak değişmekle beraber çoğunluk hastalar ertesi gün günlük aktivitelerine dönebilmektedirler. Fakat 10-15 gün içinde yüz mimiklerinin ve ağız hareketlerinin çok abartılı bir şekilde yapılmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle yüz üstü yatmak gibi ağırlık vermemeye dikkat edilmeli ve doktorun uygun göreceği süre boyunca makyaj yapılmamasına özen gösterilmelidir. Operasyon sonrası 2-3 gün hastaya rahatsızlık vermeyecek şekilde şişmeler oluşabilmekte ve bu tür etkilerin azaltılması için direk cilde temas etmeyecek şekilde buz kompresi uygulanmalıdır. Cerrahi işlemlerin aksine operasyon sonrası çok rahat ve kolay bir iyileşme süresi olsa da özellikle deri altı işlem olmasında dolayı 2-3 gün yüz bölgesinde kaşıntı oluşabilmektedir. Hastanın ağrı çekmemesi için doktoru tarafından verilecek ilaçları aksatmadan kullanmalı ve herhangi bir olumsuzluk hissetmesi durumunda vakit kaybetmeden doktoruna bilgi vermesi gerekmektedir. Operasyon sonrası 6-7 ay içinde iplerin etrafı lift dokuları ile sarılarak kalıcı yapı oluşmaktadır.

Estetik Asma Şekilleri Sonrası Riskler Var Mıdır?

Her estetik operasyonunda olduğu gibi enfeksiyon, şişlik, uyuşukluk ve his kaybı riskleri çok az olmakla beraber bulunmaktadır. Bu tür risklerin oluşumu tamamen operasyonu yapacak ekip ve işlem sonrası hastanın iyileşme sürecindeki korunma yöntemleri ile alakalı olmaktadır.

Estetik Asma operasyonlarının en büyük avantajları arasında istenilmediği taktirde ipleri çıkartılarak tekrar eski haline dönmesi sağlanmaktadır.